Ankara,Türkiye
admin@gencyoneticiler.com

Uzaktan Çalışanların İşletmeye Bağlılıkları Nasıl Değişiyor?

For Young Managers...

Son günlerde Corona Virüsü (Covid-19) sebebiyle uzaktan çalışma metodlarının artmasıyla birlikte akıllara doğrudan bu soru gelmeye başladı. Aşağıdaki alıntı metin sorularımıza ışık tutacaktır.

Dünyanın dört bir yanındaki çalışanlar özgürlük ve esneklik istiyorlar. Şirketlerin sunduğu en yaygın esneklik biçimiyse uzaktan çalışma imkanı. Yapılan yeni bir araştırmada, dünya üzerinde çalışanların üçte birinin sürekli veya sık sık uzaktan çalıştığını gördük. On yıl öncesiyle kıyaslandığında uzaktan çalışanların sayısı yüzde 115 arttı.

Bu avantajlara rağmen kendimi çoğunlukla yalnız, yalıtılmış ve ekibime daha uzak hissediyorum çünkü onlarla nadiren yüz yüze görüşebiliyorum ve 500 metrekarelik bir apartman dairesine hapsolmuş vaziyetteyim. Yine de çalışan ve yöneticilerin yüzde 40’ından fazlası bunun daha sağlam ilişkiler kurmaya yardımcı olacağını ifade etti.

Çalışmamız bu bulgunun yanı sıra, uzaktan çalışanların şirketlerinde uzun süre kalma ihtimallerinin daha düşük olduğunu saptadı. Bunların yalnızca yüzde beşi o güne kadar hiç uzaktan çalışmamış olan yaklaşık üçte birine kıyasla, kendilerini daima veya çoğunlukla tüm kariyerleri boyunca o esnada çalışmakta oldukları şirkette gördüklerini belirtti. Meslektaşlarınızı uzun süre görmediğiniz veya onlarla konuşmadığınız zaman, ekibinize ve organizasyonunuza bağınız azalabilir ve yeni fırsatlar aramaya başlayabilirsiniz zira siz iş ararken kimse tepenizde dikilip ne yaptığınızı kontrol etmez.

Uzaktan çalışanların nüfusu artarken bazı şirketler uzaktan çalışma programlarını eş zamanlı olarak geri çekiyor ve çalışanlarını istisnasız her gün ofise gelmeye zorluyor. Bu uygulamayı çoktan şart koşan şirketler arasında Yahoo!, Best Buy, HP, Reddit, IBM ve Honeywell de var. Bizzat kurulan işbirliklerinin ekip çalışmasını, fikir paylaşımını ve daha hızlı karar vermeyi desteklediği konusunda hemfikirler. Güçlü bir kültür kurmanın, işe olan bağlılığı artırmanın ve iş ilişkilerini beslemenin en iyi yolunun bu olduğuna inanıyorlar.

Honeywell’in kıdemli direktörlerinden Kiah Erlich bana şöyle demişti: “Şirketimiz birkaç ay önce evden çalışma seçeneğini elediğinde daimi uzaktan çalışanlarımın bazılarına açıklama yapmak bir yönetici olarak benim için can sıkıcıydı, eğlenceli değildi. Ancak insan etkileşimine hasret bir lider olarak diyebilirim ki bu aldığımız en iyi kararlardan biriydi. Çalışanlarımız artık fiziksel olarak ofislerindeler. Eskinin eziyetli konferans görüşmeleri işbirliğine dayalı, birlikte yazılan çizilen toplantılara dönüştü. Çalışanlar artık bir sürü ekstra e-posta göndermek yerine sandalyelerinden kalkıp yanıma geliyorlar. Bunu görmek insanın hoşuna gidiyor. Ayrıca bu durum yalnızca verimliliği artırmakla kalmadı, ekimizi de yeniden birbirine yaklaştırdı.” Liderler çalışanlarının da benzer bir çalışma biçimini deneyimlemesini istiyor çünkü bunun şirket kültürü ve işin kendisi için iyi olduğunu düşünüyorlar.

Birçok şirket uzaktan çalışmayı teşvik ederek para tasarrufu yapmak yerine ofis tasarımlarına para yatırıyor. Çeşit çeşit toplantı alanı içeren iyi tasarlanmış bir ofis çalışanlara arzu ettikleri esnekliği işbirlikçi bir ortamda sunuyor. Apple 12 bin civarında çalışana ev sahipliği yapan 2,8 milyon metrekarelik bir ofis alanı için yaklaşık beş milyar dolar harcıyor. Amazon yeni karargahında 50 bin kişiyi istihdam etmek için beş milyar dolar harcayacak. Zurich North America ise 3 bin çalışanı için 783 bin metrekarelik bir ofise 333 milyon dolar harcadı. Bu şirketler için tasarımın önemli olduğuna şüphe yok, çalışanlarının çığır açan fikirler ortaya atmak için özgürce etkileşime girebilecekleri mekanlar istiyorlar.

Bu şirketler çalışanların birbirlerine olan yakınlıklarının önem teşkil ettiğini anlıyor. Meslektaşlarımıza ne kadar yakın oturursak onlarla etkileşime girme ve ekibimize uzun vadeli bağlılığa yol açan ilişkileri kurma olasılığımız o kadar artıyor. MIT profesörü Thomas J. Allen 1977’de hem bilim insanları hem de mühendisler arasındaki iletişim modellerini inceledi ve masaları birbirine ne kadar uzak olursa iletişim kurma olasılıklarının o kadar düşük olduğunu saptadı. Masalar birbirlerinden 30 metre ya da daha uzakta olduğunda çalışanlar arasında düzenli iletişim olasılığı sıfırdı.

Whirlpool’un kıdemli kategori lideri Mike Maxwell şöyle diyor: “Yüz yüze görüşmeler işbirliğini daha etkin kılan yakınlığı ve mevcut olma durumunu sağlar. Ayrıca odada hüküm süren havayı sezmek ve dile getirilmeyen cümleleri seçmek benim için bu şekilde daha kolay oluyor. İçinde bulunduğumuz mekanın havasını tartmak, konuşulanların ne zaman daha fazla açıklama gerektirdiğini veya yolunda gitmeyen bir durumu ne zaman sonlandıracağınızı bilebilmek açısından çok önemlidir.”

Uzaktan çalışan işgücünde, yakınlığın eksik olması dışında çoğu zaman iletişimde gecikme de yaşanıyor. İnsanlar aynı mekanda bulunmadığında herkesi hemfikir kılmak, aynı görüşmede bir araya getirmek ve aynı zihniyette buluşturmak son derece meydan okuyucu olabiliyor. Virgin Pulse’un başkanı ve tıbbi işler genel müdürü Dr. Rajiv Kumar, “Ne zaman birbirinden uzak ve dağınık bir işgücü arasında iletişimde boşluk olsa çalışanlar bu boşluğu kendi varsayımlarıyla doldururlar” diyor. Unutulmamalı ki bu varsayımlar iş çatışmalarına yol açabilecek varsayımlardır.

Araştırma uzaktan çalışanların daha üretken olduklarını ortaya koysa ve bu çalışanlar size esneklikten zevk aldıklarını söyleseler de genellikle ne kadar izole bir iş yaşamları olduğunu göstermezler. Bazı şirketler her çalışanı ofise gelmeye mecbur etmek ya da tüm çalışanlara uzaktan çalışma imkanı sağlamak gibi uç noktalara gitse de çoğu zaman en iyisi ortayı bulmaktır. Çalışanlarınızın pozisyonlarına ve ihtiyaçlarına göre, onlara ofiste esneklik sağlamanın yanı sıra yarı zamanlı uzaktan çalışma seçeneği de sunun. Bunu kabul etmeyecek olsalar dahi yüz yüze iletişime ihtiyaç duydukları bir gerçek. Ve şirketlerin bünyelerinde bulundurdukları yetenekleri ellerinden kaçırmamak ve küresel ekonomide rekabet edebilmek için yaptığı işe bağlılık gösteren bir işgücüne ihtiyacı var.

ALINTIDIR…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir