Ankara,Türkiye
admin@gencyoneticiler.com

Türkiye’nin en başarılı ve en genç 20 CEO’su

For Young Managers...

Ekonomist Dergisinin belirlediği ve okuyucularına sunduğu Türkiye’nin en genç 40 CEO su makalesini Genç Yöneticiler Ekibi olarak sizlere aktarmak istedik. Gelişen ekonomide genç yöneticilerimizin katkısını tabloda belirgin şekilde görmek mümkün.

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde CEO’luk koltuğunu yeni nesil kuşaklara emanet edenlerin sayısı hızla artıyor. Aile şirketlerindeki veliahtların yanı sıra profesyonel yöneticilerin iş hayatında tırmandıkları en tepe koltuklarda yaş ortalaması da düşüyor.

2025’te toplam işgücünün yüzde 75’ini gençlerin oluşturacağı hesap edilince, bugün 40 yaş altında görev yapan CEO’ların ürün, hizmet gelişimi ve tüketici eğilimlerinde önümüzdeki süreçte çok daha belirleyici olacağı tahmin ediliyor.

İş dünyasında 40 yaş altı genç yöneticilere icrada yer ayıran şirketlerin sayısı hızla artmaya başladı. Milyarlarca dolarlık işe imza atan dev holdinglerden henüz kurulalı birkaç yıl olmuş umut vaat eden yenilikçi şirketlere kadar pek çok alanda, 40 yaş altı CEO’lara olan ilgi giderek yükseliyor. Aile şirketlerindeki veliahtların yanı sıra profesyonel yöneticilerin iş hayatında tırmandıkları en tepe koltuklarda yaş ortalaması da buna paralel olarak düşüyor.

Küresel ekonomide hem üretim hem de tüketim ayağında gençlerin ağırlığı artıyor. Şirketler de tüketici eğilimlerini kavramak ve teknolojik gelişimi üst seviyelere çıkarmak amacıyla 40 yaşın altındaki yöneticilerin önünü açıyor.

Özellikle internet ekonomisi, ABD’den başlayıp dünyaya yayılan yeni bir genç girişimci modeli yarattı. Aralarında Facebook, Yahoo, Twitter gibi şirketlerin olduğu ve birkaç yıl içinde yüz milyarlarca dolarlık büyüklüğe ulaşan şirketleri kuran Mark Zuckerber, Jack Dorsey gibi genç isimler, tüm dünyada genç yöneticilerin sembol isimleri haline geldi. Sembol olmakla kalmayıp 40 yaş altına icranın kaptanlığını emanet etmek için de iş dünyasını cesaretlendirdi. Böylece yeni bir yönetici profiline kapı açtı.

YARATICI ŞİRKETLERE KAPTANLIK
Dünyanın en etkili ekonomistleri arasında sayılan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Ekonomi Profesörü Daron Acemoğlu da, geçen ayki CEO Club toplantısında yaptığı konuşmada bu eğilime işaret etmişti. ABD’deki en yaratıcı şirketlerin başındaki CEO’ların 30’lu yaşlarında olduğuna dikkat çeken Acemoğlu, “En çok patent alanlara bakın, yönetiminde mutlaka gençler var.

Demek ki şirketlerde kimin fikri iyiyse, kimin sözüdoğruysa onların başa gelmesine izin veriliyor. Eğer 60 yaşına gelmeden yönetime giremezsin denilirse, gençlerden gelen çok önemli fikirleri kaçırıyorsunuz demektir. Türkiye’de de bu konu daha fazla ele alınmalı” uyarısında bulunmuştu.

Ölçütü kısa tutmak istedik. İşte Türkiye’nin en genç ve başarılı 20 CEO’su…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir