Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Vedat Küçük tarafından 1 yıl önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #230

  Vedat Küçük
  Yönetici

  Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır? Hangi Yazı Fontu Kullanılmalı?

  Bir özgeçmişte kullanılması gereken en iyi yazı tipi nedir? Yazı tipinin büyüklüğü ne olmalıdır?
  Bir özgeçmiş yazarken bilmemiz gereken ilk şey kullanım kolaylığıdır. Yani işe alım yöneticileri, işe alım uzmanları ve asistanları için kolaylaştırıcı bir niteliğe sahip olmalıdır. Ayrıca bazı işletmeler (hatta birçok işletme) iş başvurularını belirli programlar ya da kariyer portalları aracılığı ile alırlar. Hazırladığınız özgeçmişin başvuru yönetimi sistemleri için okunması kolay olmalı ve sıkça kullanılan bir yazı tipi seçmelisiniz. Farklı olmak ve özgün olmak kulağa hoş gelebilir ama bazı şeylerde sıradan ve standart şeyleri tercih etmek özgünlükten çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

  Aşağıda özgeçmiş örneği ve özgeçmiş taslakları için hangi yazı tipini hangi büyüklükte kullanmanız gerektiğine dair bazı tavsiyelerimi derledim.

  Özgeçmiş Hazırlarken Basit Olmasına Özen Gösterin.
  Basit bir özgeçmiş hazırlamak kulağa hoş gelmese de bu hedef odaklı olduğu için önemlidir. Özgeçmişinizde yazı tipini basit tutmanın önemli olmasının birkaç nedeni var.

  Öncelikle, birçok özgeçmiş başta aday takip sistemleri tarafından okunur, insanlar tarafından değil. Bu sistemler süslü formattan ziyade basit yazıları okuduklarında en iyi sonuçları verirler. Eğer bir aday takip sistemi sizin özgeçmişinizi okuyamıyorsa, işe alım yöneticisi onu gözden direkt çıkarabilir.

  İşe alım yöneticisi için diğer önemli olan konu da özgeçmişinizin kolayca okunmasıdır. Arial, Verdana, Calibri, ve Times New Roman gibi basit ve okunabilir yazı tipleri sizin özgeçmişinizin okunmasını garantiler. Özel satın aldığınız yazı tipi göze hoş geliyor olabilir. Özgeçmişinize ayrı bir hava katıyor da olabilir. Ama Microsoftun font haznesinde bulunmayan yazı tiplerini kullanmamaya çalışın.

  Özgeçmişiniz için yazı tipi seçerken, puntonuz okunabilirlik için 10 ve 12 arasında olmalıdır. Özgeçmişinizde her iş için daha fazla bilgi sağlamak amacıyla yazıları çok küçük yapma ihtiyacı duyabilirsiniz ama bunu yapmayın. Küçük puntoları okuması zordur.

  Özgeçmişiniz renkli değil siyah beyaz olarak basılmalıdır. (Bu son fikrimi değiştirdiğim zamanlar olmuyor değil)

  Diğer renkler genel olarak işe alım yöneticisi için dikkat dağınıklığı yaratabilir.

  Ayrıca isminizi özgeçmişin başında belirtmelisiniz. İsminizi biraz daha büyük yapabilir veya kalın, alt çizgili veya italik olarak yazabilirsiniz.

  Özgeçmiş hazırlarken yapılması gereken en önemli şey nedir? Tutarlı olmak!
  Özgeçmişinizde tutarlı olun. Örneğin, eğer bir başlığı kalın yazdıysanız, hepsini öyle yapın. Eğer şirket isminin altını çizdiyseniz, diğerlerinin de altı çizili olduğundan emin olun.

  Çok fazla büyük harf, kalın harf, italik, altı çizli veya diğer vurgulayıcı özellikleri kullanmayın.

  Tekrar etmek gerekirse, basit olan en iyisidir.

  Yaratıcı Olun (Bazen)
  İş hayatında sıkça kullanılan, Times New Roman, Arial veya Calibri gibi okunabilir yazı tipleri kullanmalısınız. Bununla birlikte, eğer başvurduğunuz pozisyon grafik tasarımda veya reklamcılık alanında bir pozisyon ise, işverenler alternatif yazı tiplerine, renklerine ve hatta geleneksel olmayan özgeçmişlere açık olabilir.

  Bunun yanında, ne olursa olsun, seçtiğiniz yazı tipinin işe alım yöneticisi için okunabilir olduğundan emin olun. Alternatif bir yazı tipi kullanmadan önce çok dikkatli bir şekilde bunu düşünün. Eğer şirkette çalışan birini tanıyorsanız, klasik olmayan özgeçmişinizi vermeden önce onların fikrini alın.

  Özgeçmiş Hazırlarken Hangi Yazı Tipini Seçmeli
  Özgeçmişiniz için yazı tipi ve punto seçmek adına aşağıdaki iki seçeneği değerlendirebilirsiniz.

  Seçenek 1: Özgeçmiş yazmaya başlamadan önce listeden yazı tipi ve punto seçin.

  Seçenek 2: Özgeçmişinizi yazın. Özgeçmişinizin hepsini seçin ve yazı tipi listesinden yazı tipi seçin. Aynı şekilde puntonuzu seçin.

  Bu iki yöntemden herhangi biri sizi aynı yere götürür. Ama gözünüze hoş gelip

  gelmeyeceğini görmeniz için ikinci yöntemi tercih edin.

  Yazı Tipi Seçiminizi Doğrulayın
  Bir yazı tipi ve puntosu seçtikten sonra, özgeçmişinizin bir kopyasını bastırın. Okudukça, kendinize sorun: Bu özgeçmişi okumak kolay mı? Eğer okumakta zorlanıyorsanız, yazı tipi okunaksız geliyorsa, yazı tipinizi veya puntonuzu değiştirin.

  Eğer sayfa çok dolu ve karmaşık gözüküyorsa- örneğin kalın, italik veya altı çizili birçok sözcük varsa- özgeçmişin stilini basitleştirin.

  Özgeçmişiniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce, birçok pozisyonlara uyan ücretsiz özgeçmiş örneklerini gözden geçirin. Bu özgeçmiş örnekleri iş arayanlara özgeçmiş çeşitliliği sağlar.

  Alıntıdır.

  • Bu konu 1 yıl önce önce  Vedat Küçük tarafından değiştirildi.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.