Ankara,Türkiye
admin@gencyoneticiler.com

MBA, Executive MBA, Uzaktan (Online) MBA Programları

For Young Managers...

MBA Nedir?

Master of Business Administration ın kısaltmasıdır. Tanım olarak işletme yüksek lisansı anlamına gelse de, kariyer hayatını yönetici pozisyonlarında devam ettirmek isteyen adayların yöneticilik becerilerini arttırmaya yönelik bir programdır. Muhasebe, istatistik, pazarlama, finans ve alt ve üst çalışanların yönetimlerine dair dersler bulunmaktadır. MBA programları tezsizdir.
MBA programları birden fazla şekilde karşımız çıkabiliyor. Bunlar;

MBA (Tam-Zamanlı): Bu programlar genellikle lisans eğitimini tamamladıktan sonra MBA programına dahil olmak isteyen öğrencileri hedefler. Eğitim süresi ülkemizde genelde 2 yıldır fakat yurtdışında program süresini 9 aya kadar düşürmüş Full-Time MBA programlarına da rastlamak mümkün.

Uzaktan MBA: Daha çok çalışanlar için oluşturulmuş MBA programlarıdır. Dersler genelde internet üzerinden, akşam saatlerinde yapılır ve maliyetleri daha düşük olduğu için genelde bu programlar daha uygun fiyatlıdır.

Executive MBA: Bu MBA programları halihazırda yönetici pozisyonunda tecrübeli (8-10 yıl) profesyonelleri konularında uzman hale getirmeyi amaçlar. Katılımcıları çoğunlukla çalıştığı için dersler genelde akşam saatlerinde veya hafta sonu yapılır. Program süresi değişkenlik gösterebilir. Executive MBA programları vaka analizine daha fazla odaklanıp öğrencilerinin bu projeler üzerinde çalışması üzerine kuruludur. Daha uygulamaya ve pratiğe yöneliktir.

Uzaktan MBA (Online MBA) programında yer alan birisi olarak, şayet çalışma saatleriniz veya ulaşım imkanlarınız dersler için uygun değilse, Uzaktan MBA programını kesinlikle tavsiye edebiliriz. Dersler genel olarak çalışma saatleri dışında yani haftaiçi (birkaç gün) akşam saatlerinde olmaktadır. İsterseniz canlı izleyebiliyorsunuz ve hocaya sorularınızı diyalog kutusundan yöneltebiliyorsunuz. Ayrıca sesli ve kameralı konuşmak isterseniz hoca mikrofon ve kamera açma yetkisi verdiği taktirde istediğiniz gibi görüntülü de konuşabilirsiniz. Dersler bu şekilde daha rahat ve zevkli geçmektedir. Vize sınavları genellikle olmamakta, bunun yerine ödevler sisteme yüklenmektedir. Ancak final sınavları üniversite kampüsünde haftasonu olmaktadır.

Genç Yöneticiler Ekibi…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir